دوشنبه 3 دی 1386

ما هم رفتیم توی گنس

بله اسم ما هم  بعضی وقتها به کتاب رکوردهای گنس راه پیدا می کند. اما باید بگویم بیشتر این اسمها هیچ افتخاری به دنبال ندارند!

سال گذشته گرانترین شماره اتوموبیل جهان به قیمت ۲۵ ملیون درهم (بیش از ۶ملیارد و ۲۵۰ ملیون تومان!) توسط یک اماراتی وارد گنس شد و رکوردهای بی معنی دیگر

اما این رکورد کمی متفاوت است:

عبدالناصر عونی یکی از مسئولین در اداره اسرا و آزدگان دولت فلسطین (تا حال وزارتی به این اسم شنیده اید؟!) در گزارشی اعلام کرد تعدادی از اسرای قدیمی توانسته اند بصورت فردی و جمعی نامشان را در کتاب رکوردهای گنس ثبت کنند.

یکی از اسرا به نام سعید العتبه هم اکنون بیش از ۳۰ سال در اسارت به سر می برد. تاکنون سابقه نداشته هیچ اسیر سیاسی این مدت را در اسارت به سر برده باشد. حتی نلسون ماندلا تنها ۲۶ سال اسیر بود.

وی افزود از بین اسرای قدیمی ۲۳۲ اسیر بیش از ۱۵ سال سابقه اسارت دارند که از میان آنها ۷۳ اسیر بیش از ۲۰ سال در اسارت هستند.

منبع گزارش: المختصر للاخبار

باید بگویم از خواندن این گزارش خیلی متاثر شدم. برخی از این اسرا بیشتر زندگی خود را در زندان بوده اند. بعضی از آنها سالهاست از دیدن تمام آشنایان و اقوام خود محرومند. بسیاری از آنان حتی فرزندان خود را ندیده اند.

نمونه های بسیار غم انگیزی در این گزارش وجود دارد که مطمئنم توی فیلمها هم ندیده اید! نلسون ماندلا و  گاندی را فراموش کنید!

یکی از اسرا بنام سامی خالد یونس از سال ۱۹۸۳ تاکنون در زندان است و سنش از ۷۰ نیز گذشته است.

جالبتر از همه اینکه بعضی از این اسرا پس از سالها نوه های خود را دیده اند. البته نه به عنوان ملاقات بلکه به عنوان اسرای جدید!

چه کسی می گفت دوران قهرمانان به پایان رسیده است؟